Termin operacji Natalki

Znamy już termin operacji Natalki – będzie to 20 stycznia 2020 r.

Myślę, że każdym rodzicem, który wie, że jego dziecko będzie poddane leczeniu operacyjnemu, targają sprzeczne uczucia. Z jednej strony – w końcu jest długo wyczekiwana data, z drugiej strony – strach, niepewność i chęć oddalenia dnia, w którym zacznie się najtrudniejszy, bolesny etap w życiu dziecka.

Nie możemy czekać już dłużej – ostatnie zdjęcia RTG wykazały, że operacja Natalki musi się odbyć jak najszybciej. Powodem jest oczywiście „odpowiednia” długość skrótu do założenia aparatu Ilizarowa, ale pośpiech wskazany jest przede wszystkim ze względu na towarzyszącą głównej wadzie deformację stawu skokowego, która u Natalki jest rzeczywiście już duża.

 

Wyżej zamieszczone zdjęcia RTG zostały wykonane pod koniec października 2019. Porównanie ich do zdjęć RTG wykonanych w ubiegłym roku pokazuje, że skrót kości podudzia (piszczeli) pogłębił się o kolejne 5 mm i wynosi obecnie 40 mm (rok temu było to 35 mm). Natomiast na kości udowej skrót rok temu wynosił aż 15 mm (wtedy dowiedzieliśmy się w ogóle po raz pierwszy o hipoplazji również kości udowej), dziś jest to 9 mm, co oznacza, że Natalka „nadrobiła” aż 6 mm, co jest jedyną dobrą, ale niesłychanie dobrą informacją. Mamy cichą nadzieję, że kość udowa, najwyraźniej mniej uszkodzona genetycznie od piszczelowej, będzie równomiernie wzrastała wraz z jej prawą odpowiedniczką i skrót nie przekroczy 10 mm. Wtedy nie byłoby w ogóle wskazane jej wydłużanie, gdyż z powodzeniem taką różnicę można niwelować wkładką do buta lub nawet poprzez nieco większe wydłużenie kości piszczelowej w trakcie drugiej operacji, planowanej za ok. 8-10 lat.

Najgorszą jednak informacją jest znaczne pogłębienie się deformacji stawu skokowego. Również staw kolanowy jest mocno wykoślawiony. Dlatego niezbędne było podjęcie decyzji o jak najszybszym zapisaniu Natalki na pierwszy możliwy termin operacji, w trakcie której:

– założony zostanie aparat Ilizarowa na ok. 7-9 m-cy (planowane wydłużenie podudzia o 4-5 cm),

– wykonana zostanie korekcja stawu kolanowego poprzez implementację specjalnej płytki 8-Plate oraz korekcja stawu skokowego poprzez implementację specjalnej śruby, ustawiającej stopę pod właściwym kątem w stosunku do goleni – tę śrubę Natalia będzie musiała nosić nawet do 2-3 lat, ponieważ zniekształcenie stawu skokowego jest bardzo duże.

Zbliżają się zatem nieuchronnie długo wyczekiwane, lecz zarazem najtrudniejsze dni…