Blog

Operacja założenia aparatu Ilizarowa

Natalka jest już po operacji założenia aparatu Ilizarowa, którą 20 stycznia 2020 r. przeprowadził dr Milud Shadi w Klinice Grunwaldzkiej w Poznaniu. Przy okazji samego zakładania Ilizarowa, doktor również skorygował staw skokowy i kolanowy, wszczepiając tam specjalne płytki, mające za zadanie prawidłowe ustawienie wykoślawionych stawów. Dzień operacji i pierwsze dni po niej, spędzone jeszcze w klinice, były bardzo trudne – fizycznie i psychicznie. Wszyscy powoli oswajaliśmy się ze „złomkiem” na nóżce Natalki, dolegliwości bólowe również dawały się mocno we znaki.

Po powrocie do domu zaczęliśmy układać swoje życie na nowo – od tej pory podporządkowane w pełni Natalce. Rozkręcanie aparatu rozpoczęliśmy piątego dnia po operacji – czyli w sobotę 25 stycznia, 4x na dobę o 0,25 mm. Dzisiaj – 3 lutego – mamy już zatem osiągnięty 1 cm dystrakcji. Samo rozkręcanie nie boli w ogóle, natomiast w nocy Natalka często narzeka na ból nogi w miejscu dystrakcji. Na razie stosujemy ogólnodostępne środki przeciwbólowe, mając nadzieję, że unikniemy konieczności stosowania Tramalu, choć 1 cm to dopiero początek…

29 specjalnych tracheotomijnych, beznitkowych, jałowych kompresów dziennie ➡️ 203 tygodniowo ➡️ 899 miesięcznie. 🤯

Do tego paczki wyjałowionych rękawiczek, podkładów, kilometry bandaży, hektolitry płynu do dezynfekcji rąk, morza Octeniseptu. Wszystko po to, aby nie dopuścić do zakażenia otwartych ran, których Natalka ma w nóżce dwadzieścia. 😢

Codzienny wysiłek i niebagatelne wydatki na materiały medyczne są warte każdej złotówki, aby tylko zaoszczędzić Natce dodatkowych potencjalnych cierpień, wynikających z zakażeń ran. Czy uda się ich całkowicie uniknąć? Podobno infekcje pojawiają się zawsze – prędzej czy później. Organizm cały czas „walczy” z ciałem obcym w postaci prętów, a w miarę wydłużania nóżki, rany również się rozciągają zamiast goić… Im później jednak staniemy oko w oko z zakażeniem, tym lepiej. Staramy się o to z całych sił.

Natalka chodzi na rehabilitację, na razie 3x tygodniu, choć będziemy prawdopodobnie zwiększać tę ilość do codziennych wizyt, ponieważ – co jest największym naszym zmartwieniem – Natalia zdecydowanie nie chce chodzić i trudną ją do tego przekonać. Korzystając z balkonika, nie opiera lewej nóżki o podłogę lub czyni to tylko paluszkami, co powoduje ich bolesne opuchnięcie… I koło się zamyka. Tymczasem pełne obciążanie nogi jest podstawą tworzenia się regeneratu między odsuwanymi fragmentami kości. W tej chwili jest to w zasadzie nasze jedyne zmartwienie, z którym trzeba się jak najszybciej zmierzyć.

Termin operacji Natalki

Znamy już termin operacji Natalki – będzie to 20 stycznia 2020 r.

Myślę, że każdym rodzicem, który wie, że jego dziecko będzie poddane leczeniu operacyjnemu, targają sprzeczne uczucia. Z jednej strony – w końcu jest długo wyczekiwana data, z drugiej strony – strach, niepewność i chęć oddalenia dnia, w którym zacznie się najtrudniejszy, bolesny etap w życiu dziecka.

Nie możemy czekać już dłużej – ostatnie zdjęcia RTG wykazały, że operacja Natalki musi się odbyć jak najszybciej. Powodem jest oczywiście „odpowiednia” długość skrótu do założenia aparatu Ilizarowa, ale pośpiech wskazany jest przede wszystkim ze względu na towarzyszącą głównej wadzie deformację stawu skokowego, która u Natalki jest rzeczywiście już duża.

 

Wyżej zamieszczone zdjęcia RTG zostały wykonane pod koniec października 2019. Porównanie ich do zdjęć RTG wykonanych w ubiegłym roku pokazuje, że skrót kości podudzia (piszczeli) pogłębił się o kolejne 5 mm i wynosi obecnie 40 mm (rok temu było to 35 mm). Natomiast na kości udowej skrót rok temu wynosił aż 15 mm (wtedy dowiedzieliśmy się w ogóle po raz pierwszy o hipoplazji również kości udowej), dziś jest to 9 mm, co oznacza, że Natalka „nadrobiła” aż 6 mm, co jest jedyną dobrą, ale niesłychanie dobrą informacją. Mamy cichą nadzieję, że kość udowa, najwyraźniej mniej uszkodzona genetycznie od piszczelowej, będzie równomiernie wzrastała wraz z jej prawą odpowiedniczką i skrót nie przekroczy 10 mm. Wtedy nie byłoby w ogóle wskazane jej wydłużanie, gdyż z powodzeniem taką różnicę można niwelować wkładką do buta lub nawet poprzez nieco większe wydłużenie kości piszczelowej w trakcie drugiej operacji, planowanej za ok. 8-10 lat.

Najgorszą jednak informacją jest znaczne pogłębienie się deformacji stawu skokowego. Również staw kolanowy jest mocno wykoślawiony. Dlatego niezbędne było podjęcie decyzji o jak najszybszym zapisaniu Natalki na pierwszy możliwy termin operacji, w trakcie której:

– założony zostanie aparat Ilizarowa na ok. 7-9 m-cy (planowane wydłużenie podudzia o 4-5 cm),

– wykonana zostanie korekcja stawu kolanowego poprzez implementację specjalnej płytki 8-Plate oraz korekcja stawu skokowego poprzez implementację specjalnej śruby, ustawiającej stopę pod właściwym kątem w stosunku do goleni – tę śrubę Natalia będzie musiała nosić nawet do 2-3 lat, ponieważ zniekształcenie stawu skokowego jest bardzo duże.

Zbliżają się zatem nieuchronnie długo wyczekiwane, lecz zarazem najtrudniejsze dni…

Zbiórka podczas Dożynek Kobierzyckich

Dzięki uprzejmości Kobierzyckiego Ośrodka Kultury oraz ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobierzycach, przeprowadziliśmy zbiórkę publiczną podczas tegorocznych Dożynek Kobierzyckich, które odbyły się w dniach 24-25 sierpnia.

Bardzo dziękujemy uczestnikom Dożynek, którzy wsparli Natalkę – uzbieraliśmy kwotę 2056,10 zł i 3,5 euro. 💝

Bardzo dziękujemy dzieciom i wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej w Kobierzycach – za Waszą niestrudzoną pracę i zaangażowanie, pomimo panującego upału! 🔥💪💙💚

POMAGANIE JEST FAJNE👌🤝

Zbiórka podczas Pikniku Studia Muzycznego Marimal

W dniu 20 czerwca, dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Anny Majkut-Polańskiej, podczas rodzinnego muzycznego 🎶🎹🎤 pikniku – zebraliśmy kwotę ➡️ 1680 zł. ☺️💪🤗

Dziękujemy Pani Ani za inicjatywę, ogromne serce i wspaniałą imprezę oraz wszystkim darczyńcom za wsparcie Natalki. ❤️❤️❤️

Zbiórka podczas Pikniku Przedszkola Bielanek

W przeddzień Dnia Dziecka, 31 maja, na terenie bielańskiej pergoli odbył się Rodzinny Piknik, organizowany przez Przedszkole Bielanek. W tym roku, poza wspaniałą zabawą, piknik miał również cel charytatywny – podczas trwania pikniku trwała zbiórka publiczna na rzecz zbierania funduszy na operację Natalki. W ciągu zaledwie kilku godzin, dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Emilki i wielu innych osób oraz dzięki wielkim sercom Rodziców, Darczyńców i Przyjaciół Natalki, podczas piątkowego Pikniku, organizowanego przez Przedszkole Bielanek i Żłobek Bielanek Junior , udało się zebrać kwotę…

❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
🔝🔝🔝🔝🔝4187,10 zł 🔝🔝🔝🔝🔝
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

Trudno nawet dobrać odpowiednie słowa podziękowania… 😍🌞💝

To prawdziwa radość i duma, że Natalka ma tak wspaniałych wychowawców, koleżanki, kolegów i inne dobre dusze w przedszkolu i poza nim. 👏
Zabawa była świetna, były tańce, karate, kucyki, zdjęcia, lody, warkoczyki.

Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom, wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę, wszystkim prowadzącym pokazy i turnieje, wszystkim fundatorom voucherów do licytacji i wszystkim licytantom za wsparcie. 🥰💪

Bielanek Team jesteście niesamowici. 🤗😍🦸‍♂️

Media o Natalce

Wiosną 2019 roku, w nawiązaniu do prowadzonej zbiórki na portalu siepomaga.pl, dzięki wsparciu lokalnych dziennikarzy, na kilku portalach ukazały się artykuły o naszej Natalce. Nadały one lokalny rozgłos akcji charytatywnej na siepomaga.pl. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie, wsparcie i zamieszczenie informacji. Zasięg mediów ma ogromną siłę, tym większą, gdy powstała z chęci pomocy.

Artykuł na portalu Onet Wrocław – 16.05.2019 – Trwa walka o sprawność Natalki. Dziewczynka musi przejść operację.

Artykuł na portalu Radio RAM – 24.04.2019 – Możesz pomóc Natalce.

Artykuł na portalu Radio Wrocław – 24.04.2019 – Możesz pomóc Natalce.

Artykuł na portalu Fakt24 – 24.04.2019 – Natalka urodziła się z krótszą nóżką. Potrzebuje pomocy.

Artykuł na portalu Gazeta Wrocławska – 20.05.2019 – Pomóż Natalce – trwa zbiórka na operację dziewczynki, czas tylko do końca czerwca!

Artykuł na portalu Wrocław Nasze Miasto – 20.05.2019 – Pomóżmy razem małej Natalce! Dziewczynka i jej rodzice proszą o wsparcie.

 

Natalka na Facebooku

W związku z uruchomioną zbiórką na siepomaga.pl i publikacjami dotyczącymi akcji w mediach lokalnych, a także ze względu na zbiórki publiczne, które planujemy przeprowadzać na rzecz Natalki, uruchomiłam stronę córeczki na Facebooku.

Polub Natalkę!


Konsultacje Natalki w Poznaniu

W okresie od urodzenia do 2018 roku Natalka odbyła kilka konsultacji w Poznaniu w klinice Ortop u dr Miluda Shadiego, specjalizującego się w wydłużaniu kończyn. Doktor w około rocznych odstępach przyjmuje Natalkę na badania kontrolne, w celu sprawdzenia aktualnego skrótu oraz ogólnego rozwoju obu kończyn, w tym stopnia wykoślawiania się kolan i kostek, które przy tej wadzie są zjawiskiem występującym niemal w każdym przypadku.

Obliczenia dr Shadiego wskazują, że bez podejmowania zabiegów operacyjnych różnica w długości nóżek osiągnęłaby około 14-15 cm w wieku 16-17 lat. Doktor zalecił wyznaczenie pierwszej operacji wydłużenia na okres, kiedy różnica pomiędzy długością kończyn wyniesie ok. 5 cm.

Pojawialiśmy się zatem regularnie na wizytach, obserwując wzrost obu kończyn i mierząc ich długości. Niestety, koniec 2018 roku przyniósł nam bardzo złe wiadomości.

Przez pierwsze cztery lata życia Natalki byliśmy przekonani, że hemimelia (niedorozwój) lewej kończyny dotyczy tylko kości podudzia. W tym okresie nie były wykonywane żadne zdjęcia RTG (poza wykonanymi w szpitalu, dzień po urodzeniu), gdyż w opinii doktora nie było potrzeby naświetlać dziecka w sytuacji, kiedy i tak skrót był jeszcze zbyt mały, aby kwalifikować Natalię do operacji.

Pakiet specjalistycznych zdjęć RTG wykonaliśmy dopiero w grudniu 2018 roku, gdy całkowity skrót lewej kończyny wynosił ok. 5 cm. Zdjęcia te niestety jednoznacznie wykazały (co w ocenie wzrokowej oraz zwykłym mierzeniu zewnętrznym było trudne do stwierdzenia), że Natalka cierpi nie tylko na niedorozwój kości podudzia, ale również kości udowej w lewej kończynie – na kość udową przypada ok. 1 cm różnicy, a na podudzie ok. 4 cm.

Oznacza to diametralną zmianę w harmonogramie leczenia Natalki, a w konsekwencji – żmudne, bolesne i wieloetapowe leczenie operacyjne, a także dramatyczny wzrost kosztów, które będziemy musieli ponieść.

Aparat Ilizarowa

Wynalazca metody wydłużania kości.

Wynalazcą aparatu Ilizarowa jest prof. Gawrił Ilizarow. Pomimo że nie był chirurgiem, a jedynie lekarzem rejonowym, zajmował się wówczas leczeniem licznych w tym okresie wojennych urazów. Specjalizował się w deformacjach kostnych oraz zaburzeniach zrostu kości. Jest odkrywcą osteogenezy dystrakcyjnej.

Osteogeneza dystrakcyjna.

Osteogeneza dystrakcyjna to sposób zabiegowego wydłużania kości. Polega to na przecięciu (lub złamaniu) jej bez naruszenia ciągłości okostnej, a następnie na stopniowym odsuwaniu od siebie powstałych fragmentów przy pomocy specjalnych rusztowań. Tempo rozciągania zależy od indywidualnego toku leczenia (do 1 mm na dobę).

Wykorzystywana jest regeneracja tkanek, która powszechnie występuje w organizmie w czasie tworzenia się blizny okostnej po złamaniu. Tkankę, która powstaje w miejscu rozciągnięcia Ilizarow nazwał regeneratem, ma ona taką samą strukturę jak tkanka naturalna.

Mięśnie, nerwy oraz naczynia krwionośne ulegają rozciągnięciu równo z kością i dopasowują się do nowego kształtu ciała.

Do prawidłowego przebiegu procesu trzeba spełnić kilka warunków, m.in. odpowiednia technika, osteotomia we właściwym miejscu (przecięcie lub złamanie kości) oraz stabilne połączenie fragmentów kości stabilizatorem, a następnie prawidłowy okres opóźnienia dystrakcji i nadanie odpowiedniego tempa leczeniu.

Aparat Ilizarowa.

Stabilizator ten powstał w 1950 roku (do użytku został wprowadzony w 1951). Aparat Ilizarowa to urządzenie medyczne, które służy do scalania kości (złamanej albo przeciętej). Do kości wprowadza się pręty (druty Kirschnera, groty Schanza) i stabilizuje odłamy kostne. Na zewnątrz pręty łączą się z pierścieniami (czasem półpierścieniami), które między sobą są połączone teleskopowymi drutami. Taki rodzaj stabilizatorów nazywa się dystraktorami.

Aparat ten posiada konstrukcję przestrzenną (trójstronną – złożoną z półpierścieni lub pierścieniową). Stosowany jest głównie przy złożonych deformacjach dzięki możliwości dostosowania go do każdej deformacji ciała i przebudowania lub rozbudowania w dowolny sposób w każdym momencie leczenia. Za to jego wadą jest mniejsza wygoda niż w przypadku aparatów jednopłaszczyznowych (ramowe i klamrowe, np. Orthofix). Przez lata próbowano połączyć stabilność i wielozadaniowość aparatów przestrzennych z prostotą tych jednopłaszczyznowymi dzięki czemu powstały tzw. konstrukcje hybrydowe.

Aktualnie aparat Ilizarowa jest unowocześniany po dzień dzisiejszy. Obecnie jest to najczęściej używana technika wydłużania kończyn.

 

Etapy leczenia.

Samo założenie aparatu to tylko początek. Dalsza część leczenia polega w dużej mierze na rehabilitacji, dzięki której pacjent może utrzymać możliwie wysoką sprawność fizyczną i doprowadzić do pełnego obciążania kończyny. Zaraz po operacji (jest to okres ok 7 dni) rozpoczyna się pierwszy etap leczenia czyli powolne rozciąganie kości poprzez rozkręcanie aparatu.

Etap I – Okres dystrakcyjny.

Najczęstszym schematem leczenia ilizarowem jest dystrakcja kości o 1mm na dobę – co daje 0,25mm co 6h. Dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalnie wykorzystujemy możliwości regeneracji tkanki nie uszkadzając przy tym nerwów, mięśni, naczyń krwionośnych czy stawów. To główny, ale także najcięższy i najmniej przyjemny etap leczenia ponieważ ujawnia się w nim wiele problemów związanych z napięciem tkanek. Długość trwania tego okresu jest uzależniona od rodzaju dysfunkcji oraz tempa wydłużania lub przesuwania kości, które wydłuża się wraz z długością leczenia. Po zakończeniu dystrakcji rozpoczyna się proces przebudowy tkanki regeneratu.

Etap II – Okres konsolidacyjny.

Polega na noszeniu aparatu i jednoczesnym zachowaniu funkcji kończyny. Zwykle jest on kilkukrotnie dłuższy od okresu rozciągania i jest całkowicie zależny od zdolności organizmu do gojenia się . W związku z tym w przypadku dzieci okres ten jest krótszy ponieważ organizm dziecięcy wykazuje szybszą zdolność do regeneracji.

Zaraz po usunięciu aparatu pacjent powinien rozpocząć rehabilitację kończyny w celu usprawnienia jej i ostatecznej przebudowy regeneratu.

 

Źródło: aparatilizarowa.pl

Pomoc od firmy Kelly’s Bike Company

W październiku br. na subkonto Natalki w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” wpłynęła darowizna od firmy Kelly’s Bike Company, przeznaczona na leczenie i przyszłą operację Natalki. Kwota została zebrana podczas jesiennej ekspozycji nowej kolekcji rowerów. Dziękujemy serdecznie zarówno poszczególnym darczyńcom, jak i firmie Kelly’s!